Priser er inkl. moms

Mediq logo
Mediq holder lukket fredag den 5/6 på grund af Grundlovsdag. Ordrer afgivet torsdag den 4/6 leveres først mandag den 8/6.
Klinion forfyldt sprøjte, NaCl,0,9% XS steril, 10 ml

Klinion forfyldt sprøjte, NaCl,0,9% XS steril, 10 ml

Varenr. 10036471

Salgsenhed: æske a 30 stk


Pakning: karton a 8 æske | pallelag a 36 æske | palle a 180 æske

Udgået

Produktbeskrivelse

Klinion forfyldt sprøjte med 0,9 % natriumchlorid (NaCl) i 10 ml version er udviklet til sikker og effektiv skylning af intravenøse adgangsenheder og infusionssæt. Sprøjten er fremstillet af polypropylen og leveres steril til engangsbrug. Den er forfyldt med en isotonisk saltopløsning og udstyret med tiphætte, som sikrer hygiejnisk håndtering. Denne variant (XP) er eksternt steril og kan anvendes direkte i sterile felter, hvor fuld sterilitet er påkrævet.

Mere information om Klinion forfyldt sprøjte NaCl 0,9 % – 10 ml (XP):

  • Forfyldt sprøjte med 0,9 % natriumchlorid
  • Volumen: 10 ml
  • Eksternt steril (XP) – egnet til brug i sterilt felt
  • Fremstillet i polypropylen til engangsbrug
  • Luer (han) connector i distal ende
  • Leveres med tiphætte for sikker forsegling
  • Æske á 30 stk.

Kliniske forhold og anvendelse:

  • Anvendes til skylning af intravenøse adgangsenheder og kompatible infusionssæt
  • Kun til skylning – ikke til infusion eller medicinadministration
  • XP-version: fuldt steril inkl. yderside, kan bruges i sterile felter
  • Må ikke genbruges – engangsprodukt
  • Skal opbevares væk fra direkte sollys

Sådan anvender du Klinion forfyldt sprøjte NaCl 0,9 % – 10 ml (XP):
Åbn den sterile emballage i et sterilt felt, og fjern sprøjten umiddelbart før brug. Kontroller tiphætten, og fjern den, når skylningen skal foretages. Tilslut Luer-connectoren til det relevante intravenøse system eller infusionssæt, og skyl i henhold til kliniske retningslinjer. Efter brug kasseres sprøjten som klinisk affald.

Problemer produktet løser og målgruppe:
Klinion forfyldt sprøjte NaCl 0,9 % XP er udviklet til sundhedspersonale, der har behov for en fuldt steril skylleløsning til intravenøse adgangsveje i procedurer, hvor ekstern sterilitet er afgørende. Produktet reducerer risikoen for kontamination, sparer tid i klargøringen og sikrer ensartet kvalitet i skylningen. Det er særligt velegnet til operationsstuer og andre sterile kliniske miljøer.

Bemærk: Produktbilledet er vejledende og viser ikke nødvendigvis den præcise størrelse sprøjte. Se produktbeskrivelsen for korrekt volumen og specifikationer.

 

  • Varenr.

    10036471

  • Salgsenhed

    æske a 30 stk

  • Pakning

    karton a 8 æske | pallelag a 36 æske | palle a 180 æske

  • Brand

    Klinion

  • Producent

    Jiangsu Caina Medical Co.,Ltd

  • Leverandørvarenr.

    C0880369

  • EAN-nummer

    6971564462952

  • Nettovægt

    .95 kg

  • Nettovolumen

    0 dm3

  • CE-mærket

    Ja

  • Er steril

    Ja

  • Indeholder latex

    Nej

  • Indeholder PVC

    Nej