Køb Prontosan Sårgel X online hos Mediq. Prontosan Sårgel X er en effektiv sårgel, der renser sår og reducerer biofilm samt bakterier for optimal heling.
Værd at vide om Prontosan Sårgel X:
- Viskøs sårgel til rensning og pleje af sår
- Indeholder PHMB, som bekæmper bakterier effektivt
- Opløser biofilm, fibrinbelægninger og nekroser
- Reducerer lugtgener fra sår
- Smertefri anvendelse
- Velegnet til både akutte og kroniske sår
- Kan anvendes sammen med alle typer sårbandager
Mere information
Prontosan Sårgel X er udviklet til effektiv oprensning af både akutte og kroniske sår, især hvor der er behov for længerevarende behandling. Gelen nedbryder biofilm og fjerner dødt væv, hvilket skaber optimale betingelser for sårheling. Den er særligt velegnet til kroniske sår med høj bakteriebelastning og kan anvendes som en del af en samlet sårbehandlingsstrategi.
Sådan anvender du Prontosan Sårgel X:
Rens såret grundigt, eventuelt med sårskyllevæske.
Påfør et passende lag gel direkte i såret.
Sørg for, at hele såroverfladen er dækket.
Dæk såret med en egnet sekundær bandage.
Skift forbinding efter klinisk vurdering.
Kan anvendes gentagne gange indtil såret er renset.
Kan kombineres med Prontosan sårskyllevæske for optimal effekt.
Information til sundhedsfaglige personer
Prontosan Sårgel X indeholder 0,1 % polyhexanid (PHMB), som har bredspektret antimikrobiel effekt, samt 0,1 % undecylenamidopropylbetain, der reducerer overfladespænding og muliggør effektiv biofilmopløsning. Gelen understøtter autolytisk debridering og kan anvendes i længerevarende sårforløb. Holdbarhed efter åbning er op til 8 uger.
Kliniske forhold og anvendelse:
- Velegnet til akutte og kroniske sår
- Effektiv mod biofilm og bakteriel belastning
- Anvendes til sår med nekroser og fibrinbelægninger
- Reducerer lugtgener fra sår
- Kan indgå i avanceret sårbehandling
- Velegnet til langvarig sårpleje